Maasbandijk 55 - Niftriks Veerhuis, Niftrik (6076)
Tegel ID=6076
Maasbandijk 55 - Niftriks Veerhuis 6606KE Niftrik
links naast de voordeur.
Omschrijving
Bouwkeramiek; ongeglazuurde keramische tegel, c. 315 mm x c. 415 mm (achterzijde hol), met de Nederlandse leeuw (zonder kroon op zijn kop, en zonder pijlenbundel in zijn linker- en zonder zwaard in zijn rechtervoorpoot), en met jaartal 19 40, die een gebouw markeert dat tijdens of na WO2 onder auspiciën van Bureau Wederopbouw Boerderijen tot stand kwam.
Toegankelijkheid
-
Het Veerhuis ligt op de hoek van de dijk en de weg die voert naar het voet- & fiets-veer naar Ravenstein; voor vaarschema's, zie http://www.uiterwaarde.nl/pontjes/maas/ravenstein-niftrik (bezocht 07.05.2018).
Commentaar
Locatie aangemeld door dhr Ruud Murk, Middelburg. In de linker zijgevel is in metaal (zichtbaar, maar niet of nauwelijks herkenbaar, op Foto 1: vlak onder de schoorsteen) een jaartal, 1942, aangegeven dat afwijkt van het jaartal op de BWB-tegel (1940). Als veerhuis zal het pand niet exclusief de agrarische functie hebben gehad waarvoor Bureau Wederopbouw *Boerderijen* was bedoeld. Citaat uit DE GESCHIEDENIS VAN HET LAND VAN RAVENSTEIN door Joost Vlemmix ([Ravenstein] : Rotaryclub Schaijk-Land van Ravenstein; [2011]), blz. 157 (met foto van de WB-tegel huis): "Ook Niftrik kreeg het zwaar te verduren. Het Nederlandse bataljon van het 3-II-29e Regiment Infanterie had een compagnie bevel gegeven om aan de Ravensteinse zijde een zo goed mogelijk schootsveld aan te leggen en omdat men de Duitsers geen dekking wilde geven in het dorpje aan de overkant van de Maas, hebben ze een derde deel van Niftrik plat gebrand. Het betrof hier alle boven de dijk uitstekende gebouwen dus ook de kerk, de school en de huizen van tachtig mensen".
Informatie
-
Bouwdatum:c. 1940 -1942 (zie Commentaar)
-
Ontwerper
-
Schilder
-
FabriekBrouwer's Aardewerk
-
Monumentnr.:0
